Anna Turczyn, Lacan: projekt lektury, Kraków 2023

Anna Turczyn, Lacan: projekt lektury, Kraków 2023

Książka ta ani nie jest typową monografią o teorii Lacana, ani nie przypomina dotychczasowych komentarzy do licznych i różnorodnych świadectw jej recepcji. Nie powiela też często powtarzanych historii o podmiotowym wyalienowaniu i powracającej realności. To opowieść o tym, jak Lacan czytał, a zarazem próba czytania samego Lacana korzystająca z jego własnych metod lektury.
więcej o Anna Turczyn, Lacan: projekt lektury, Kraków 2023
aktualności2

Centrum Studiów Humanistycznych zaprasza na spotkanie z Profesorem Michałem Pawłem Markowskim, które odbędzie się w ramach tegorocznego Festiwalu Conrada i dotyczyć będzie jego najnowszej książki „Interpretacja” (Gdańsk: słowo obraz/terytoria, 2023): 26 października (czwartek), godz. 14.00, AST, ul. Straszewskiego 21-22.
więcej o Interpretować czy zmieniać świat? Spotkanie z Profesorem Michałem Pawłem Markowskim
publikacja aktualności2

Niniejsza monografia wpisuje się w trwające dziś na wielu polach dyskusje dotyczące koncepcji antropocenu. Podejmuje także temat alternatywnych wobec niej ujęć obecnej epoki w dziejach Ziemi, kiedy to obserwujemy wywołany ludzką działalnością stale pogłębiający się kryzys.
więcej o Hakowanie antropocenu: Nowe koncepcje wspólnot więcej-niż-ludzkich w ekologicznych fabulacjach spekulatywnych
Spotkanie z  Profesor Mirą Rosenthal poświęcone jej najnowszemu tomowi wierszy „Territorial"
aktualności2

Data: 17.05.2023; Czas rozpoczęcia: 18:00; Miejsce: Massolit Books&Cafe, ul. Felicjanek 4
więcej o Spotkanie z Profesor Mirą Rosenthal poświęcone jej najnowszemu tomowi wierszy „Territorial"
Paweł Mościcki, Wyższa aktualność

Paweł Mościcki, Wyższa aktualność

Książka przedstawia „Boską komedię" Dantego Alighieri jako źródło wiedzy na temat współczesności. To punkt wyjścia do nieustannie ponawianych prób poznania, kontestowania czy rewolucjonizowania swojej epoki, podejmowanych przez artystów takich jak Robert Rauschenberg, Pier Paolo Pasolini, Peter Weiss, Philippe Sollers i wielu innych.
więcej o Paweł Mościcki, Wyższa aktualność
Historie i teorie nowoczesnej komparatystyki od Herdera do szkoły amerykańskiej

Historie i teorie nowoczesnej komparatystyki od Herdera do szkoły amerykańskiej

Książka ta proponuje ponad trzydzieści wypraw w przeszłość dyscypliny, która w ostatnich dekadach przeżywa rozkwit za sprawą rosnącego zainteresowania problematyką przekładu oraz kontaktów, interferencji i hybrydyzacji związanych z globalnym przepływem ludzi i kapitału symbolicznego.
więcej o Historie i teorie nowoczesnej komparatystyki od Herdera do szkoły amerykańskiej
Seminarium Jagiellońskie Profesora Paula Verschure

Seminarium Jagiellońskie Profesora Paula Verschure

Centre for Advanced Studies in the Humanities and Research Center for Memory Culture invite to the Jagiellonian Seminar by Professor Paul Verschure Professor Paul Verschure, Augmenting collective memory of the Holocaust and Nazi crimes through science based technologies
więcej o Seminarium Jagiellońskie Profesora Paula Verschure
Spotkanie z Michałem Pawłem Markowskim

Spotkanie z Michałem Pawłem Markowskim

Centrum Studiów Humanistycznych oraz Wydawnictwo Karakter zapraszają na spotkania z Michałem Pawłem Markowskim, autorem książki Wojny nowoczesnych plemion. Spór o rzeczywistość w epoce populizmu. Pierwsze odbędzie się w Warszawie: 18 października, godz. 18:00; foyer teatru Studio (I piętro); prowadzenie: prof. Przemysław Czapliński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu; drugie odbędzie się w Krakowie podczas Festiwalu Conrada: 22 października, godz. 19.00; Pałac Czeczotki, róg ul. Wiślnej i św. Anny; prof. Ryszard Koziołek, Uniwersytet Śląski.
więcej o Spotkanie z Michałem Pawłem Markowskim